ZIAD Bielsko-Biała jest organizatorem licznych targów, konferencji i wystaw o charakterze lokalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym. Historia ZIAD sięga roku 1974, kiedy to do użytku został oddany Ośrodek Wdrażania Postępu Technicznego w Energetyce. Zaplanowany był on jako główny ośrodek specjalistycznego szkolenia energetyków.

ZIAD Bielsko-Biała najbardziej znany jest jako organizator największych w Polsce targów nowoczesnych urządzeń, aparatury oraz technologii dla przemysłu energetycznego ENERGETAB. Odbywają się one corocznie na jesień. To okazja do spotkań najważniejszych przedstawicieli całego sektora energetycznego. W roku 2016 odbyła się już 29. edycja tych targów, podczas której zaprezentowało się aż 750 wystawców z 22 krajów Europy i Azji.

ZIAD Bielsko-Biała to niemal 4ha terenu położonego u stóp gór Dębowca oraz Szyndzielni. Ośrodek znajduje się w bardzo atrakcyjnej części miasta, ale jednocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie jego centrum. Pozwala to na komfortowy dojazd ze strony Katowic, Krakowa czy Cieszyna. Przy ośrodku znajduje się parking na samochody osobowe i autobusy. Połączony jest z hotelem "Dębowiec" oferującym 200 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3 i 4-osobowych, z widokiem na malownicze góry.