Giżycka firma produkuje dla wojskowego lotnictwa

2015-01-20 10:27:05
Giżycko kojarzy się przede wszystkim z jeziorami, żaglami, wypoczynkiem, ale nie tylko... W branży produkcyjnej jest znane także jako miasto, w którym powstają najnowocześniejsze w Polsce maszyny CNC. A robi je firma Plot Electronics.
Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, żeby dostrzec mnóstwo rzeczy z własnego otoczenia, wiele przedmiotów codziennego użytku, które powstały właśnie dzięki maszynom CNC czyli sterowanym numerycznie. A są to meble lub ich części, elementy wyposażenia mieszkań, zabawki drewniane i plastikowe, rozmaite uszczelki, części samochodowe, gadżety pamiątkowe, zegary ścienne, tablice reklamowe, opakowania, naczynia, grawery... wymieniać można długo.
Tak więc maszyna CNC potrafi zrobić niemal wszystko, prawie każdy detal, część, element podzespołu, i to niemal w każdym materiale: w kompozycie, tworzywach sztucznych, metalu, gumie, piance, drewnie, ceramice.
>> Sukces ma wielkie rozmiary
Firma Plot Electronics działa w Giżycku już od ponad dziesięciu lat i systematycznie się rozwija.
— Można powiedzieć, że nabieramy rozpędu – ocenia właściciel firmy Przemysław Szymański. — Obecnie jesteśmy w stanie podołać najbardziej skomplikowanym zamówieniom.
Takim było ostatnio zlecenie zrealizowane dla Wojskowych Zakładów Lotniczych w Dęblinie - portalowa maszyna do produkcji form wielkogabarytowych. Jej produkcja to duży sukces giżyckiej firmy - i to na skalę ogólnopolską, bo tego typu maszyny zaczynają się dopiero w naszym kraju pojawiać. Ta wykonana na zamówienie WZL jest drugą w Polsce. Maszyna powstała w ciągu zalewie trzech miesięcy.
— Zastosowaliśmy tutaj bardzo nowoczesne rozwiązania, lżejszą konstrukcję, co sprawia, że praca maszyny jest bardziej dynamiczna. Do jej produkcji użyliśmy części renomowanych światowych firm, jakościowo jest to bardzo dobry produkt — mówi Przemysław Szymański. — Maszynę zrobiliśmy w krótkim czasie i to bez poprawek. Przy jej budowie pokonaliśmy różne techniczne problemy, wdrożyliśmy taką technologię, że mogę stwierdzić, iż obecnie jesteśmy w stanie wyprodukować maszynę numeryczną w każdym rozmiarze.
Pracownicy Plot Electronics biorą także pod uwagę aspekty ochrony środowiska. Przy projektowaniu systemów CNC stosują dedykowane oprogramowanie umożliwiające dokładne wyliczanie sił i momentów, tak by maszyny były sztywne, a zarazem lekkie, oszczędzając w ten sposób materiały i energię.
Maszyna, która powstała na zlecenie WZL w Dęblinie, może służyć do wytwarzania modeli samolotów, ale także pociągów czy samochodów. Nic dziwnego skoro ma wymiary ok. 11 na 4 metry!
>> Klienci to renomowane firmy
Od 10 lat Plot Electronics zajmuje się produkcją obrabiarek sterowanych numerycznie o przeróżnym przeznaczeniu, stopniu skomplikowania, możliwościach technicznych, wielkościach obróbczych. Firma początkowo robiła małe maszyny do wspierania produkcji. Obecnie urządzenia tworzone w Giżycku potrafią pracować niemal w każdym obszarze produkcji.
Dotychczasowa produkcja firmy to ponad 180 maszyn o różnych wymiarach, przeznaczeniu, budowie i wyposażeniu: obrabiarki bramowe, z ruchomym stołem, portalowe i inne. Aplikacje Plot Electronics wdrożone są w instytucjach, uczelniach, wojsku, firmach krajowych i zagranicznych - małych i dużych np. LOTOS, BOSCH, LDS i wielu innych.
Firma zatrudnia około 10 osób. Ich specjalistyczna wiedza pozwala na zmierzenie się z wieloma problemami i wymaganiami stawianymi przez klientów.
— Nasze maszyny coraz bardziej doceniane są przez firmy z naszego regionu oraz z Polski — mówi szef firmy. — Klienci oczekują od nas gotowych rozwiązań, dopasowanych do ich specyfiki, profilu produkcji. A my jesteśmy to w stanie im zapewnić. Także dzięki naszym patentom, bo w ten sposób chronimy swoje rozwiązania. Naszym oryginalnym rozwiązaniem jest np. użycie listw zębatych w maszynach wielkogabarytowych. Nasza firma zastosowała to jako pierwsza, teraz stosują to inni. Opracowaliśmy także oś oscylacyjną, co rozszerzyło możliwości produkcyjne maszyn CNC.
Od 2014 roku firma znajduje się w nowej hali przy ul. Obwodowej w Giżycku.