EDEN w Lublinie

2020-05-26 14:48:14
Eden często kojarzy się z niebiańskim ogrodem, pełnym atrakcji, pysznego jedzenia, zabawy. I takim stanie się Kiermasz „Eden” w Lublinie 24 i 25 kwietnia br. Ów kolejny „Eden” będzie wzbogacony dużym ładunkiem ekologicznego jedzenia, zdrowego, cennego dla organizmu, i wielu porad związanych z konsumpcją. Jedną z głównych ról odegra Stowarzyszenie „Polska Ekologia”, które za partnerów ma Polskie Towarzystwo Rolników Ekologicznych i Lubelski Klaster Rolnictwa Ekologicznego, zaś naczelnym hasłem jest „Jedz najlepsze! Polskie owoce i warzywa”. Ażeby do tego zachęcić przewidziano promowanie polskich owoców i warzyw i ich przetworów w wielu formach.
W programie znalazło się miejsce m.in. na naukę różnych technik przygotowania, porady dietetyków, tłoczenie soków z jabłek i gruszek. No i degustacje. To duża przyjemność spróbowania świeżo wyciśniętego soku z owoców wyhodowanych bez agrochemii!
Dla rolników i przetwórców z całej Lubelszczyzny została przygotowana wielowątkowa konferencja z udziałem zawodowców i ludzi nauki pod tytułem: „Rolnictwo ekologiczne – nauka i praktyka”. Patronatu udzielili: minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz marszałek województwa lubelskiego. A gwarancją atrakcyjności programu jest udział jednostki certyfikującej nomen omen „Ekogwarancja” PTRE i jej szef prof. dr hab. Jerzy Szymona, który przedstawi stan rolnictwa ekologicznego. Istniejąca już 22 lata placówka ma pełny obraz tej części sektora żywnościowego w Polsce i za granicą. Perspektywy wsparcia obszarów wiejskich do 2020 roku zaprezentuje wysłannik Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A przedstawiciel Stowarzyszenia „Polska Ekologia” opowie o zaczynających się działaniach promujących polską Eko żywność w USA, Japonii i Singapurze. Trudno przecenić zasługi Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie dla gospodarki żywnościowej, jego naukowcy też będą obecni na konferencji. I tak o ekologicznym przetwórstwie mięsa opowie prof. dr hab. Zbigniew Dolatowski, a prof. dr hab. Waldemar Gustaw odniesie się do ekologicznego przerobu mleka, zaś prof. dr hab. Ewa Solarska przedstawi aspekty ekologicznej produkcji chmielu.
Rewelacyjnie zapowiadają się dwa następne punkty: prezes Roman Bartkowiak (wynalazca, innowator) kierujący z powodzeniem Spółdzielnią Produktów Ekologicznych „Dolina Mogilnicy” wyłoży aspekty funkcjonowania ekologicznej spółdzielczości. Równie interesujący będzie wywód nt. z powodzeniem rozwijającego się ekologicznego serowarstwa i istotne dla wielu gospodarstw zasady „MOL” – sprzedaży marginalnej, ograniczonej i lokalnej. A mówiąc w uproszczeniu – sprzedaż wprost z gospodarstwa. Zajmie się tym Ireneusz Mazurek prowadzący zrównoważone Gospodarstwo Ekologiczne „Na lesie”, mający duże doświadczenie w tym zakresie i informacje o rozbieżności w interpretacji przepisów dotyczących „MOL” stosowanych przez urzędników.
Cały czas obowiązuje powiedzenie o skorupce, która już za młodu nasiąka. I dlatego ważne przesłanie zostanie skierowane do dzieci i młodzieży, że odpowiednie przygotowane i podane owoce i warzywa oraz ich przetwory, mogą z powodzeniem konkurować smakiem z innymi przekąskami, a także dodać zdrowia. Koncepcja idealnie pasująca do obecnie rozwijającej się inicjatywy wypierania ze szkół i przedszkoli tzw. jedzenia śmieciowego. Dla najmłodszych ułożono program łączący zabawę i z walorami poznawczymi : np. będzie próba odpowiedzi na pytanie, czy wszystkie jabłka mają tyle samo cukru. Zaistnieje też szkoła gotowania dla dzieci, gdzie młodzi kucharze zajmą się przetwarzaniem owoców i warzyw. Podczas trwania prezentacji dzieci zobaczą jak się wyciska sok.

Lubelszczyzna to matecznik wielu ekologicznych gospodarstw, firm i instytucji. Województwo to wciąż się rozwija, podbija rynki w Polsce i za granicą, a „Eden” jest tylko wizytówką jego szerokiej działalności i warto ją poznać, a przede wszystkim rozsmakować się w jego produktach.