Roman Bartkowiak superRolnik

2020-05-26 14:21:58
„Każdy wyjazd naszej grupy producentów i przetwórców na najważniejsze targi żywności ekologicznej i kosmetyków BioFach + Vivanes w Norymberdze przynosi nowe doświadczenia i nowe kontakty handlowe – mówi Jolanta Lyska dyrektor Stowarzyszenia „Polska Ekologia”. A przy tym obserwujemy pewien stale powtarzający się paradoks, że w Norymberdze dochodzi do „odkrycia” polskich producentów przez … polskich kupców. To sygnał dla nas, żeby jeszcze szerzej popularyzować produkty ekologiczne powstające w Polsce!
Weźmy dwie fantastyczne firmy z Wielkopolski: Spółdzielnię Produktów Rolnictwa Ekologicznego „Dolina Mogilnicy” z Wolkowa i WPPH „Elenę” – Liofilizaty z Kokanina k. Kalisza. Obie, wykorzystujące najnowocześniejsze metody przetwórstwa produktów naturalnych, ekologicznych, a zarazem modnych, jak np. ziarna do hodowli kiełków, czy też specjalnie przygotowany węgiel drzewny do barwienia żywności”.


- „ Dopiero teraz, kilka tygodni po powrocie, zbieramy plony naszych targowych spotkań – mówi prezes Roman Bartkowiak kierujący Spółdzielnią „Dolina Mogilnicy”. Podpisujemy umowy, bo przecież na BioFachu nie było do tego warunków. Zresztą, pojechaliśmy tam zaprezentować swój dorobek i cieszyliśmy się wielkim zainteresowaniem. Nasze stoisko było tak oblegane jak podczas wręczania Oskarów. Wystawiliśmy 174 produkty EKO, które od rana do wieczora oświetlały błyski fleszów, a 4 tłumaczy działało na pełnych obrotach. Pokazaliśmy przetwory owoców, warzyw i zbóż, grzyby oraz zioła suszone i liofilizowane. Rewelacyjnie wypadły wyroby piekarnicze – czarny chleb z dodatkiem ziołowego barwnika i drugi z dodatkiem miąższu dyniowego oraz mini bułeczki 10 gramowe, w restauracjach zwane czekadełkami. Specjalnie upiekliśmy bezglutenowe ciasteczka z mączki jaglanej oraz gryczanej i ozdobiliśmy je europejskim logo EKOLOGII. Wszystkie z czystych obszarów Pojezierza Poznańskiego mających nazwę „Dolina Mogilnicy Natura 2000”. Większość naszej oferty to kontrpropozycje w stosunku do chemicznych preparatów i barwników. W tym jak sądzę - jedyny na świecie preparat naturalny, ziołowy na bazie węgla drzewnego wiklinowego, idealnie nadający się do barwienia żywności (np. pieczywa, makaronów, soków). A także w innej wersji rewelacyjny, wiklinowy węgiel aktywny (zastrzeżony w Urzędzie Patentowym) wielce pomocny przede wszystkim ekologicznym hodowcom zwierząt, działa bowiem jako najsilniejszy detoksykant. Ma moc badaną przez dwa Uniwersytety Przyrodnicze – w Poznaniu i i Olsztynie. Staramy się dać klientom także to co wraca na nasze stoły – np. ekologiczną kaszę jaglaną i gryczaną. Dla dorosłych zaś mamy wyjątkowe piwo z wyki pod nazwą „Wykwintne, kosmate-szyszkowskie”. Cieszyło się dużym powodzeniem w Norymberdze (i wcześniej w Berlinie), gdyż jeszcze nikt nie wykorzystał w ten sposób tej znakomitej wysoko białkowej rośliny.
Zazwyczaj targi są też okazją do refleksji – przez 9 lat działalności uzyskaliśmy kilkuset procentowy wzrost produkcji. Cały czas pracujemy nad nowymi produktami ekologicznymi, staramy się o patenty (mamy już 4) i o podbój rynku. Udała się rewitalizacja dyni (18 produktów – w tym chipsy dyniowe i płatki, mączki piekarnicze, oleje) a także o nowe formy wykorzystania wikliny. Chyba dlatego od przyjaciół słyszę sugestię, aby zmienić nazwę naszej Spółdzielni na „Dolinę Innowacji”, ale „Dolina Mogilnicy” ma już doskonałe notowania na rynku ekologicznym”.
WPPH „ ELENA” z powodzeniem zajmuje się jedną z najważniejszych technik konserwowania żywności – liofilizacją. I jest obecna na BioFachu, gdyż -„ na żadnych innych targach ekologicznych nie można spotkać w tak krótkim czasie tak wielu ważnych przedstawicieli naszej branży – mówi Joanna Szymańska – kierownik działu handlu w „Elenie”. Dostarczamy na rynek kilkadziesiąt gatunków owoców i warzyw. Gwarantujemy, że wszystkie tak przygotowane produkty zachowują w 90% kształt, barwę i aromat, witaminy i składniki odżywcze.
Targi BioFach były dla nas okazją nie tylko do prezentacji swojej oferty, pozyskania nowych kontaktów, ale przede wszystkim potwierdziły naszą opinię, że tr