HISTORIA MARKI

2020-09-10 12:44:01
COUNT ON ME
Certina poświęciła ponad 130 lat na doskonalenie wymagającej sztuki szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Marka zbudowała swoją renomę na wysokiej jakości wykonania, nowoczesnych technologiach i atrakcyjnym wzornictwie, a także idealnej niezawodności - tak potrzebnej w życiu podczas wszystkich wzlotów i upadków. Gwarancją tego jest niezwykle solidny system podwójnego zabezpieczenia Double Security (DS), dzięki któremu od 1959 roku zegarki Certina charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, a także wodoszczelnością do co najmniej 10 barów (100 metrów).

Tradycja i postęp
Wszystko zaczęło się w 1888 roku w Grenchen w Szwajcarii, gdzie bracia Adolf i Alfred Kurth otworzyli zakład produkcji wysokiej klasy komponentów zegarmistrzowskich i mechanizmów zegarków. Niedługo potem rozpoczęto produkcję zegarków. Od 1906 roku były one znane pod nazwą "Grana", co jest skrótem od "Granacus", łacińskiej nazwy miasta Grenchen. Jakość i wytrzymałość miały pierwszorzędne znaczenie już dla obu założycieli marki, którzy zostali uhonorowani prestiżowymi nagrodami w Mediolanie w 1906 roku, Brukseli w 1910 i Bernie w 1914. Kolejnym krokiem była produkcja oryginalnych mechanizmów – w 1936 roku firma opracowała pierwszy mechaniczny zegarek cyfrowy.

Obchodzone w 1938 roku 50-lecie było kamieniem milowym dla firmy, która z przedsiębiorstwa rodzinnego przekształciła się w spółkę akcyjną zatrudniającą 250 osób. Jednocześnie marka przyjęła nową nazwę: Certina. Ten neologizm, utworzony od łacińskiego "certus" oznaczającego "pewny", jednoznacznie wyraża cechy zegarków. Od zmiany nazwy rozpoczęła się ekspansja Certiny na rynki międzynarodowe, której efektem było na przykład otwarcie pierwszego oddziału w Niemczech w 1948 roku.

Nieustanna innowacja
1959: Pomysłowość Erwina i Hansa Kurthów oraz praca inżynierów i techników zaowocowały opracowaniem systemu podwójnego zabezpieczenia "Double Security" - DS Concept. W tym rozwiązaniu został zastosowany odporny na wstrząsy system montażu mechanizmu, wytrzymalsza koperta, pogrubione tworzywo pleksiglasowe oraz specjalne uszczelnienia koronki, pokrętła i dekla. To nowatorskie rozwiązanie zapewniło niezwykłą odporność zegarków, nawet w najtrudniejszych warunkach, i umocniło silną pozycję marki na konkurencyjnym rynku. W kolejnych latach Certina angażowała się w działania na polu nauki i technologii. Firma uczestniczyła w licznych eksperymentach, w których wykazała się ekspercką wiedzą. System DS Concept nadal pozostaje godną uwagi funkcją, uwzględniającą najnowsze osiągnięcia technologiczne.

Kamienie milowe pionierskiej działalności
W 1960 r. zespół szwajcarskich wspinaczy był wyposażony w Certinę DS podczas pierwszego udanego wejścia na Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) w Himalajach, w trakcie którego potwierdziła się najwyższa wytrzymałość tego systemu w warunkach dużych różnic temperatur i wysokości. 1961 to rok premiery Blue Ribbon, najwytrzymalszego zegarka na świecie, wyposażonego w niezwykle płaski mechanizm automatyczny. W trakcie projektu Tektite I realizowanego na Antylach w 1969 roku NASA uznała nowy system Certina DS-2 Super PH 500m za doskonały. Podczas kontynuacji projektu pod nazwą Tektike II system DS-Super PH 1000m uzyskał taką samą rekomendację. Z głębin oceanu na szczyty gór: w tym samym roku japońska ekspedycja na Mount Everest korzystała z zegarków Certina. Japoński narciarz Miura, biorący udział w wyprawie, miał zegarek DS-2 Chronolympic w czasie brawurowego zjazdu, w którym pokonał różnicę wysokości 1000 m. W 1971 roku Certina zaprezentowała Biostar, pierwszy na świecie zegarek z pomiarem biorytmu, a w 1976 DS DiaMaster znalazł się na nadgarstku Muhammada Ali, legendarnego amerykańskiego boksera.

Marka wykazała się również wyjątkowymi osiągnięciami w tworzeniu zegarków biżuteryjnych, wyróżnionych nagrodą Diamond International Award w USA w 1970 i Złotą Różą w Baden Baden w 1972 roku.

Zawirowania i konsolidacja
W czasie światowego kryzysu gospodarczego w latach 70. i 80. wprowadzenie mechanizmów kwarcowych wzbudziło zachwyt w całym przemyśle zegarmistrzowskim. Pomys